• bilgi@cixlive.com
  • 0506 217 25 24

FİRMA KATEGORİLERİ

HABER DETAYI

13 Nisan 2017 07:08

Sosyal Medya İçerik Oluşturmak

Sosyal Medya İçerik Oluşturmak

Seo Sem Uzmanları Anlatımları ile ve Google, Yahoo!, Bing ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız artık güçlü sosyal sinyallere sahip olmanız gerekmektedir.

Kitleyi Tanıyın

İçeriği özellikle kitlenizin en büyük kısmı için oluşturun. Instagram’da yer alan son derece lüks bir marka olduğunuzu düşünün ve sosyal sinyallerin büyük bir bölümü buradan geliyor olsun. Instagram’ın kullanıcılarının büyük bir kısmının bayanlardan oluştuğunu bilmek sizin için değerlendirilmesi gereken fırsat anlamına gelmektedir. Diğer taraftan Facebook kullanıcılarının yarısından bir miktar fazlası da bayanlardan oluşmaktadır. Burada durumun dengede olduğunu düşünerek hareket etmeniz gerekir.

Demografik türde bilgiler toplamak oluşturacağınız içeriğin türünü belirlemek için önemlidir. Bununla birlikte kitle ile iletişim için doğru tonu belirlemeniz konusunda size yardımcı olur. LinkedIn’de yer alan kişilerin dedikodu içerikli yazılardan hoşlanması pek olası değildir ancak Facebook ve Twitter kullanıcıları buna bayılırlar!

Doğru Türü ve Zamanı Tanımlayın

Doğru içerik türü sizin için en fazla etkileşimi sağlayan içerik türüdür. Hangi yazıların daha fazla beğeni, yorum, paylaşım veya retweet aldığını zaten biliyor olabilirsiniz. Bu durumda benzer türlerde içerik üretmeniz gerekir.

Genellikle infografik tarzı içerikler en fazla etkileşim alan içerik türüdür ve bu tüm sosyal medya platformları için geçerlidir. Bunlar düz metin yazılarından 30 kat daha fazla okunur. Benzer şekilde Facebook’ta yer alan kitle videolardan çok hoşlanır. Videolar geleceğin pazarlama aracı olarak görülmektedir, bu durumda video içerikler veya yazılar hazırlayarak pazarlama stratejinizi iyileştirebilirsiniz.

Ek olarak sosyal medya mesajlarını doğru zamanda paylaşmanız önemlidir. Etkileşimler genellikle Perşembe ve Cuma günleri Facebook’ta daha fazla olmaktadır. Pazartesi ve Perşembe günleri genellikle Twitter mesajları için idealdir. Salı ve Perşembe günleri için LinkedIn günü olarak nitelendirilebilir.

Onların Kendisi Olun

Etkileşim istiyorsanız güncel olmak son derece önemlidir. Kendi sektörünüz dışında son haberler, etkinlikler ve yenilikler hakkında içerikler üretmeye çalışmalısınız. Bunu zaten var durumunda olan tartışmalara dahil olmak için değerlendirmeli ve Facebook veya Twitter gibi yerlerde yer alan hashtag’lerden faydalanmaya çalışmalısınız.

Benzer şekilde kitlenizin takip ettiği son trendleri takip etmeye çalışın. Selfie paylaşıyorsa siz de paylaşın. Farklı bir olaya başvuruyorlarsa siz de hamlenizi yapın. Buradaki fikir ise sosyal medya içeriği aracılığıyla daha fazla sosyallik oluşturmaktır.

Tutarlı Olun

Takipçiler için yakınlık önemlidir. Sosyal medyada ne kadar sık paylaşım yapıyorsanız onlar sizin marka adınıza daha yakın olurlar ve siz paylaşım yaptıkça kendilerini sizinle iletişimde tutmaya çalışırlar. Buradaki püf nokta ise yüksek kaliteli, yüksek değerli içerikler üretmektir ve bunu sürekli hale dönüştürmelisiniz.

Bunun için içerik üreten araçları kullanabilirsiniz. İnternet ortamında arama yapan, uygun içerikler bulan, yüksek kaliteli yazılara ulaşabilen ve bunları sizin için paylaşan araçlar vardır.

HootSuite ile ilgi çekici içerikler paylaşabilir, cevaplar verebilir, diyalogları takip edebilir ve etkileşimleri ve dönüşümleri ölçebilirsiniz. TweetDeck ile iyi tweet’leri ayıklayabilir, onları paylaşmak için sıraya koyabilir, takipçilerle etkileşim kurabilir ve Twitter içeriğinizi kolayca yönetebilirsiniz. DrumUp ile uygulama sizinle içerikleri paylaştıktan sonra popüler ve ön plana çıkan içerikleri veya gönderileri otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

Benzer niteliklere sahip aynı işlevleri gören çok daha farklı araçlar bulabilirsiniz ancak yukarıda yer alanlar, en basit ve en az efor gerektiren araçlardır.

Çalışanlar Aracılığıyla Etkileşim Kurun

Çalışanları etkileşim konusunda görevlendirmeniz durumunda markanızın sesi, yüzü ve bağlantı kuran kişileri konusunda destek almış olursunuz. Marka içinde yer alan belirli kişilerin yarı profesyonel hesaplar açarak sosyal medyada yer almasını sağlayın. Görevleri diyalogları sürdürmek olacaktır. Herhangi bir şey satmalarına gerek yoktur. Sadece etkileşim ve iletişim kurmaları yeterlidir.

Firma Bilgileri

CixLive Dijital Pazarlama
0 (216) 396 0796 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.